+ Yorum Gönder
Şiir Sayfası ve Kahramanlık Şiirleri Forumunda çanakkale şehitleri ile ilgili piyes Konusunu Okuyorsunuz..
 1. imam hatipli
  Bayan Üye

  çanakkale şehitleri ile ilgili piyes
  Çanakkale şehitleri ile ilgili piyes


  (İki düşman askeri sırtları birbirine dönük ateş ederek sahnenin ortasına dek gelir.Fonda top,silah sesleri vardır. Birden bu sesler kesilir.Askerler yüzleri seyirciye dönük sahnenin iki yanına tüfeklerin koyarak otururlar.Türk askeri koynundan çıkardığı kuru ekmeği yemeye başlar.Işık yan taraftaki düşman askerine çevrilir.Düşman askeri de cebinden bir mektup çıkarıp sessizce okumaya başlar.Işık onun biraz önünde duran hamile karısını aydınlatır.Mektup onun ağzından dile getirilir.)
  ÇAVUŞ RYN’IN KARISI ( ):
  Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir.Her sözcük dilimin ucunda küfre dönüyor.Çünkü bir gök gürlese bari, diyorum.Bir sağnak patlasa bitse bu sessizlik, bu kirli yapışkanlık bitse.Ama bir tufan az mı gelir yoksa?Yine de yırtılan ve parçalanan bir şeyler olmalı mutlaka.Hiç durmadan yırtılan ve parçalanan bir şeyler.Neden oradasın bu kadar uzakta? Toprağımızdan bu kadar uzakta niçin,kimin için? Elbette yüreğimizdesin , içimizdesin.Bebeğimizin adını sen koy istiyorum.Sonsuz kez öpüyoruz. Karın Carolline.
  (Çavuş Ryn ,mektubu öper, tekrar cebine koyar.Işık Hasan Çavuşa çevrilir.Hasan Çavuş, ekmeğini tekrar koynuna koyar.Cebinden sigara paketinin kağıdını çıkarır ve kalemiyle yazmaya başlar.Yazarken yüksek sesle mektubu dile getirir.Önde yer sofrasında hamile bir köylü kadını küçük bir çocuğa yemek yemek yedirmektedir.Işık tekrar Hasan Çavuş’a döner.)
  HASAN ÇAVUŞ ( ):
  Köyde kim kaldı bilmiyorum ama herkese selam eder,büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim.Vatan borcu artık namusum Hatçem.Eğer dönmezsem ve oğlan olursa bebeğin adını koy e mi! Rukiye kızımı hasretle öperim.Dönersem eğer tarlayı ekeriz yine ve sen en güzel yemeklerini pişirirsin bize.Gözümde tütüyorsunuz.
  Bekle beni
  Karlar tozarken bekle
  Ortalık ağarırken bekle
  Kimseler beklemezken bekle
  Sağlıcakla kalın.
  (ışık söner)
  SUNUCU ( ):
  Bir ihanet vaktindeyiz seninle
  Bir öfke günündeyiz.
  Oysa yüzün yine koca bir güneştir.
  Ve karanlığa inat gözlerin
  Şafak tadında ışıklarla titreşir.
  Kırılan dal
  Çürüyen tohum
  Her şey yeniden yeşerir ellerinde
  Çöller yeniden bahçeleşir
  Bir kuş bile yokken ağaçlarda
  Bütün ağaçlar kuş diliyle söyleşir.
 2. Acil

  çanakkale şehitleri ile ilgili piyes isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


şehitlerle ilgili piyes